Ny digital utbildning och film om biobankslagens informationskrav inom vården
Vilka krav ställer biobankslagen på information och samtycke till provgivare? – Det är namnet på den nya film respektive utbildning som tagits fram av Biobank Sverige som stöd för vårdpersonal. Syftet är att göra det ännu enklare att förstå biobankslagens krav kring information och samtycke.
Sedan tidigare har Biobank Sverige tagit fram en digital kurs som vänder sig till vårdpersonal gällande biobankslagens krav kring information och samtycke. Kursen är distribuerad till alla Sveriges regioner och finns också tillgänglig i Biobank Sveriges lärportal. Nu har en ny film samt en digital kurs tagits fram av Biobank Sverige för att ytterligare förenkla för personal och verksamheter i vården runt om i Sverige som påverkas av biobankslagen (2023:38).
– Vår förhoppning är att både filmen och den digitala kursen ska sänka tröskeln för vårdpersonal (inom hälso- och sjukvården och tandvården, reds anm.) som kanske inte har tiden att sätta sig in i detalj men ändå behöver förstå biobankslagens krav på information och samtycke gentemot provgivare, berättar Sonja Eaker, ordförande Biobank Sveriges beredningsgrupp.
Flera användningsområden
Filmen som är drygt 5 minuter lång består av totalt fem delar och tydliggör exempelvis biobankslagens krav kring information till provgivare och vad prov får användas till. Vad som är lite speciellt är att filmen dessutom är framtagen både för att kunna stå på egna ben som en utbildning i sig eller som en del av ett föreläsningsmaterial, dessutom blir den också en del av den nya delkursen i Biobank Sveriges lärportal.
Linda Paavilainen, nationell koordinator för utbildning Biobank Sverige säger:
– Målet är att filmen och kursen ska bli ett bra komplement till befintlig information och vår tidigare digitala kurs, samtidigt som det fortsatt ska vara enkelt att sprida detta inom sin egen verksamhet utifrån behov.
Sedan tidigare är alla Biobank Sveriges digitala kurser tillgängliga helt kostnadsfritt och kräver aldrig någon inloggning för användare.
Se filmen och utbildningen via länkarna nedan
Digital utbildning – Biobankslagen – Vilka krav ställer biobankslagen på information och samtycke till provgivare?
Arbetar du med utbildning inom en region?
Kontakta oss gärna via kommunikation@biobanksverige.se för användning av kursen eller filmen i din egen lärplattform eller på annat vis.