forskning
Sök
Basic information in english
x
forskning
Sök
English
Nationella Biobanksrådet
BBMRI

Biobanksservice

På flera platser runtom i Sverige erbjuds operativt och regulatoriskt stöd inom biobankning för dig som forskar.

I vår tjänstekarta kan du hitta kontaktuppgifter och var i landet respektive stödfunktion finns.

Regulatoriskt stöd

Innefattar bland annat rådgivning gällande ansökningar i samband med att en forskningsstudie planeras, hjälp med biobanksansökan, utformning av patientinformation eller biobanksdelarna i etikansökan och Material Transfer Agreements (MTA).

Operativt stöd

Omfattar praktisk hantering kring provinsamling, provhantering, planering och införande av studier samt förvaring, utplock av prov och IT-support för provsamlingar.

  • Biobankssamordnare
    • Alla landsting/regioner har en biobankssamordnare som kan hjälpa dig med biobanksansökan, avtal, studieplanering, utformning av patientinformation eller biobanksdelar i etikansökan samt ge praktiskt stöd kring provinsamling.
  • Regionala biobanks­centrum (RBC)
    • I varje sjukvårdsregion finns ett Regionalt biobankscentrum som kan hjälpa dig med frågor om biobankslagen, biobanks|ansökningar och biobanksavtal enligt multicenterprincipen. RBC ansvarar även för Biobank Sveriges gemensamma dokumentation och webbplats.
  • Provservicekoordinatorer
    • Finns lokaliserade vid de universitetssjukhus/universitet som erbjuder utökad biobanksservice. De kan ge dig stöd vid planering och uppstart av studier om du vill samla prov enligt sjukvårdsintegrerad biobankning på flera platser.
  • Utökad operativ biobanksservice
    • Vid universitetssjukhus/universitet finns extra resurser för dig som forskare vid planering och utförande av studier som omfattar biobanksprov. De kan t.ex erbjuda omhändertagande av värdefulla provsamlingar,kvalitetskontrollerad förvaring samt elektronisk dokumentation
  • ELSI Helpdesk
    • Erbjuder juridisk vägledning för forskare och provsamlingsansvariga i komplexa etiska och juridiska frågor som kan uppstå vid forskning på humana biobanksprov.
x

Karlskrona

Kontakt: Angelica Kjellssons
angelica.kjellsson@regionblekinge.se

x

Falun

Kontakt: Ulrika Pellas
Ulrika.Pellas@ltdalarna.se

x

Visby

Kontakt: Thomas Kunze
thomas.kunze@gotland.se

x

Gävle

Kontakt: Carina Hammarfjäll
biobank@regiongavleborg.se

x

Halmstad

Kontakt: Tomas Seidal, Eleonora Bruhn
tomas.seidal@regionhalland.se

x

Östersund

Kontakt: Agneta Lindberg
agneta.lindberg@regionjh.se

x

Jönköping

Kontakt: Jeanette Karlsmo
jeanette.karlsmo@rjl.se

x

Kalmar

Kontakt: Lena Lundström
lena.lundstrom@regionkalmar.se

x

Växsjö

Kontakt: Marie Jadner
marie.jadner@kronoberg.se

x

Luleå

Kontakt: Ella-Karin Blomqvist
ella-karin.blomqvist@norrbotten.se

x

Lund

Kontakt: Marie Sverud
Marie.B.Sverud@skane.se

x

Stockholm

Kontakt: Lena Brynne
lena.brynne@sll.se

x

Eskilstuna

Kontakt: Catharina Löwenmo
catharina.lowenmo@regionsormland.se

x

Uppsala

Kontakt: Anna Beskow
info@uppsalabiobank.uu.se

x

Karlstad

Kontakt: Hanna Fransson
biobank@regionvarmland.se

x

Umeå

Kontakt: Johanna Åkerlund
johanna.h.akerlund@regionvasterbotten.se

x

Sundsvall

Kontakt: Anders Henriksson
anders.henriksson@rvn.se

x

Västerås

Kontakt: Annika Kärnsund
annika.karnsund@regionvastmanland.se

x

Göteborg

Kontakt: Katarina Peltz
katarina.peltz@vgregion.se

x

Örebro

Kontakt: Karin Johansson
karin.johansson11@regionorebrolan.se

x

Linköping

Kontakt: Gunilla Bergström
gunilla.bergstrom@regionostergotland.se

x

Stockholm

lena.brynne@sll.se

x

Göteborg

rbcvast@vgregion.se

x

Stockholm

Michiko Mori
biobank@ki.se

x

Uppsala

Karolin Bergenstråhle
info@uppsalabiobank.uu.se

x

Örebro

Helena Isaksson / Isak Demirel
helena.isaksson@regionorebrolan.se


isak.Demirel@oru.se

x

Umeå

Kerstin Enquist Olsson
kerstin.enquist@regionvasterbotten.se

x

Göteborg

Wahida Sarwari
wahida.sarwari@gu.se

x

Linköping

Emma Ridell
biobank@liu.se

x

Lund

Rekrytering pågår

x

Karolinska Institutets biobank (Stockholm)

https://ki.se/forskning/ki-biobank

x

Linköpings Biobanksfacilitet (Linköping)

https://liu.se/organisation/liu/medfak/bbf

x

Biobank Väst (Göteborg)

https://www.biobankvast.se/

x

Stockholms Medicinska Biobank (Stockholm)

http://biobankstockholm.se/om-smb

x

Uppsala biobank (Uppsala)

https://www.uppsalabiobank.uu.se/sv/

x

Umeå Enheten för Biobanksforskning (Umeå)

https://www.umu.se/enheten-for-biobanksforskning/

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Centrum för Bioetik vid Uppsala Universitet

http://biobanksverige.se/elsi/

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x