SÖKSök

Start  /  Forskning  /  Tjänstekarta

Tjänstekarta

På flera platser runtom i Sverige erbjuds operativt och regulatoriskt stöd inom biobankning för dig som forskar. I vår tjänstekarta kan du hitta kontaktuppgifter och var i landet respektive stödfunktion finns.

Regulatoriskt stöd

Många regioner erbjuder stöd vid upprättande av biobanksansökan via regionens biobankssamordnare.

Stödet kan bland annat innefatta rådgivning gällande ansökningar i samband med att en forskningsstudie planeras, hjälp med biobanksansökan, utformning av forskningspersonsinformation eller biobanksdelarna i ansökan om etikprövning och Material Transfer Agreement (MTA)

Operativt stöd

Omfattar praktisk hantering kring provinsamling, provhantering, planering och införande av studier samt förvaring, utplock av prov och IT-support för provsamlingar.

  • Biobankssamordnare
    • Alla regioner har en biobankssamordnare och många kan hjälpa dig med biobanksansökan, avtal, studieplanering, utformning av patientinformation eller biobanksdelar i etikansökan samt ge praktiskt stöd kring provinsamling.
  • Regionala biobanks­centrum (RBC)
    • I varje sjukvårdsregion finns ett Regionalt biobankscentrum som kan hjälpa dig med frågor om biobankslagen, biobanks|ansökningar och biobanksavtal enligt multicenterprincipen. RBC ansvarar även för Biobank Sveriges gemensamma dokumentation och webbplats.
  • Provservicekoordinatorer
    • Finns lokaliserade vid de universitetssjukhus/universitet som erbjuder utökad biobanksservice. De kan ge dig stöd vid planering och uppstart av studier om du vill samla prov enligt sjukvårdsintegrerad biobankning på flera platser.
  • Operativ biobanksservice
    • Vid universitetssjukhus/universitet finns extra resurser för dig som forskare vid planering och utförande av studier som omfattar biobanksprov. De kan t.ex erbjuda omhändertagande av värdefulla provsamlingar, kvalitetskontrollerad förvaring samt elektronisk dokumentation.
  • Studiekoordinatorer patologi
    • Alla regioner har en studiekoordinator vid patologiverksamheten som är kontaktperson för frågor och förfrågningar om tillgång till vävnadsprov för forskning.
x

Karlskrona

Kontakt: Angelica Kjellsson
biobank@regionblekinge.se

x

Falun

Kontakt: Katarina Järlestedt
katarina.jarlestedt@regiondalarna.se

x

Visby

Kontakt: Thomas Kunze
thomas.kunze@gotland.se

x

Gävle

Kontakt: Carina Hammarfjäll
biobank@regiongavleborg.se

x

Halmstad

Kontakt: Tomas Seidal, Eleonora Bruhn
tomas.seidal@regionhalland.se

x

Östersund

Kontakt: Ella Bäckebjörk
biobank@regionjh.se

x

Jönköping

Kontakt: Jeanette Karlsmo
info.biobank@rjl.se

x

Kalmar

Kontakt: Cecilia Leitet
Cecilia.Leitet@regionkalmar.se

x

Växjö

Kontakt: Sanda Beglerbegovic
sanda.beglerbegovic@kronoberg.se

x

Luleå

Kontakt: Fiona Murray
fiona.murray@norrbotten.se

x

Lund

Kontakt: Emelie Elmquist
rbcsyd@skane.se

x

Stockholm

Kontakt: Jeanette Lundblad Magnusson, Anna Leitgeb
biobankstockholm@regionstockholm.se

x

Eskilstuna

Kontakt: Christina Gökstorp
biobank@regionsormland.se

x

Uppsala

Kontakt: Anna Beskow
info@uppsalabiobank.uu.se

x

Karlstad

Kontakt: Margareta Eriksson
biobank@regionvarmland.se

x

Umeå

Kontakt: Johanna Åkerlund
johanna.h.akerlund@regionvasterbotten.se

x

Sundsvall

Kontakt: Anders Henriksson
anders.henriksson@rvn.se

x

Västerås

Kontakt: Annika Kärnsund, Karin Kraft
biobank.samordnare@regionvastmanland.se

x

Göteborg

Kontakt: Linda Fröderberg Roth
linda.froderberg.roth@vgregion.se

x

Örebro

Kontakt: Karin Johansson, Maria Svensson, Kerstin Malm
biobanksupplysningen@regionorebrolan.se

x

Linköping

Kontakt: Camilla Hildesjö
camilla.hildesjo@regionostergotland.se

x

Göteborg

rbcvast@vgregion.se

x

Stockholm

Michiko Mori
biobank@ki.se

Hibo Giama
hibo.giama@regionstockholm.se

x

Uppsala

Mikaela Magnusson
mikaela.magnusson@ucr.uu.se

Inger Lindström
inger.lindstrom@uppsalabiobank.uu.se

x

Örebro

Isak Demirel
isak.demirel@oru.se

Kerstin Malm
kerstin.malm@regionorebrolan.se

x

Umeå

Majken Schobius, Sofia Tornéus
biobankennorr.op@regionvasterbotten.se

Maria Wennberg
maria.wennberg@umu.se

x

Göteborg

Elin Stenfeldt
elin.stenfeldt@vgregion.se

x

Linköping

Emma Ridell
biobank@liu.se

x

Lund

Cecilia Andersson
cecilia.andersson@med.lu.se

Ingrid N Bergqvist
Ingrid.N.Bergqvist@skane.se

x

Karolinska Institutets biobank (Stockholm)

https://ki.se/forskning/ki-biobank

x

Linköpings Biobanksfacilitet (Linköping)

https://liu.se/organisation/liu/medfak/bbf

x

Biobank Väst (Göteborg)

https://www.biobankvast.se/

x

Stockholms Medicinska Biobank (Stockholm)

http://biobankstockholm.se/

x

Uppsala biobank (Uppsala)

https://www.uppsalabiobank.uu.se

x

Umeå Enheten för Biobanksforskning (Umeå)

https://www.umu.se/enheten-for-biobanksforskning/

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

Blekinge

Marie Sölvelid
biobank@regionblekinge.se

x

Dalarna

Helena Hermelin
helena.hermelin@regiondalarna.se

x

Gävleborg

Carina Hammarfjäll
biobank@regiongavleborg.se

x

Halland


x

Jämtland/Härjedalen

Ella Bäckebjörk
biobank@regionjh.se

x

Jönköping


Info.Biobank@rjl.se

x

Kalmar

Titti Rosenbjörk
titti.rosenbjork@regionkalmar.se

x

Kronoberg

Biljana Cvetkovski, Sanda Beglerbegovic
biljana.cvetkovski@kronoberg.se

x

Norrbotten

Fiona Murray
fiona.murray@norrbotten.se

x

Skåne

Annette Persson, Cristina-Daria Ciornei Karlsson
Annette.Persson@skane.se

x

Stockholm (Gotland)

Fereshteh Taheri-Eilagh
puc-info.karolinska@regionstockholm.se

x

Södermanland


biobank@regionsormland.se

x

Uppsala

Abigayle Dalby
kpfouservice@akademiska.se

x

Värmland

Margareta Eriksson
biobank@regionvarmland.se

x

Västerbotten

Linda Rännar, Marlene Karlsson
biobankennorr.reg@regionvasterbotten.se

x

Västernorrland

Jeanette Sundström
jeanette.sundstrom@rvn.se

x

Västmanland

Karin Kraft, Katja Eldin
biobank.patologi@regionvastmanland.se

x

Västra Götaland

Shahin De Lara
shahin.de.lara@vgregion.se

x

Örebro

Aleksandra Kolaric
aleksandra.kolaric@regionorebrolan.se

x

Östergötland

Carmen Roel
Carmen.Roel@regionostergotland.se

x


x


x


x


x


x


x


x


x


x