x
Basic information in english

KONTAKT

DELA

Dela på Facebook Dela på Twitter Dela på LinkedIn

Landsting/regioner

Blekinge

Biobankssamordnare

Elisabeth Andersson

Tel: 0455-734122

elisabeth.andersson@ltblekinge.se

Mottagare av Nej-talong

Biobank, Labmedicin Skåne
Regionalt Biobankscentrum
223 81 Lund

Tel: 046-275 29 81

rbcsyd@skane.se

Dalarna

Biobankssamordnare

Ulrika Pellas

Tel: 023-49 23 83

Ulrika.Pellas@ltdalarna.se

Mottagare av Nej-talong

Ulrika Pellas
Patologi och Cytologi Dalarna
Falu Lasarett
791 83 Falun

Hemsida

Gotland

Biobankssamordnare

Thomas Kunze

Tel: 0498-26 85 14

thomas.kunze@gotland.se

Mottagare av Nej-talong

Thomas Kunze
HoS Förvaltning
Region Gotland
621 81 Visby

thomas.kunze@gotland.se

Gävleborg

Biobankssamordnare

Carina Hammarfjäll

Tel: 026-158564

biobank@regiongavleborg.se

Mottagare av Nej-talong

Carina Hammarfjäll
Klinisk patologi och cytologi
Gävle sjukhus
801 87 Gävle

Tel: 026-158564

biobank@regiongavleborg.se

Halland

Biobankssamordnare

Tomas Seidal, Eleonora Bruhn

Tel: 035-13 18 85, 035-14 78 15

tomas.seidal@regionhalland.se

Mottagare av Nej-talong

Tomas Seidal
Klinisk Patologi och Cytologi Halland
Region Halland
Hallands sjukhus Halmstad
301 85 Halmstad

tomas.seidal@lthalland.se

Jämtland

Biobankssamordnare

Agneta Lindberg

Tel: 063-14 75 98

agneta.lindberg@regionjh.se

Mottagare av Nej-talong

Agneta Lindberg
FOUU staben
Hus 10, plan 5
Östersunds sjuhus
831 83 Östersund

agneta.lindberg@regionjh.se

Jönköping

Biobankssamordnare

Jeanette Karlsmo

Tel: 036-32 59 33

jeanette.karlsmo@rjl.se

Mottagare av Nej-talong

Jeanette karlsmo
Länssjukhuset Ryhov
Medicinsk diagnostik
Patologilaboratoriet
551 85 Jönköping

jeanette.karlsmo@rjl.se

Kalmar

Biobankssamordnare

Lena Lundström

Tel: 0480 - 448019

lena.lundstrom@ltkalmar.se

Mottagare av Nej-talong

Lena Lundström
Diagnostiskt Centrum, Hus 17, plan 2
Länssjukhuset
391 85 Kalmar

Tel: 0480-448019

lena.lundstrom@ltkalmar.se

Kronoberg

Biobankssamordnare

Marie Jadner

Tel: 0470-58 75 13

marie.jadner@kronoberg.se

Mottagare av Nej-talong

Biobank, Labmedicin Skåne
Regionalt Biobankscentrum
223 81 Lund

Tel: 046-275 29 81

rbcsyd@skane.se

Norrbotten

Biobankssamordnare

Anna Djärf

Tel: 0920-282000/0923-761 46

anna.djarf@norrbotten.se

Mottagare av Nej-talong

Biobanken Region Norrbotten
Sunderby sjukhus, Laboratoriemedicin
Avd för patologi och cytologi
971 80 Luleå

anna.djarf@norrbotten.se

Region Skåne

Biobankssamordnare

Marie Sverud

Tel: 046-275 29 88

Marie.B.Sverud@skane.se

Mottagare av Nej-talong

Regionalt Biobankscentrum
Södra sjukvårdsregionen
Biobank, Labmedicin Skåne
223 81 Lund

Tel: 046-275 29 81

rbcsyd@skane.se

Hemsida

Stockholm

Biobankssamordnare

Lena Brynne

Tel: 070-737 43 32

lena.brynne@sll.se

Mottagare av Nej-talong

Regionalt biobankscentrum
Box 22550
104 22 Stockholm

biobankscentrum@sll.se

Hemsida

Sörmland

Biobankssamordnare

Catharina Löwenmo

Tel: 073-0733396

catharina.lowenmo@dll.se

Mottagare av Nej-talong

Catharina Löwenmo
Kvalitetsansvarig
Laboratoriemedicin
Box 110
Kullbergska sjukhuset
641 22 Katrineholm

Tel: 0150-74766 / 073-0733396

Catharina.Lowenmo@dll.se

Hemsida

Uppsala

Biobankssamordnare

Anna Beskow

Tel: 018-611 39 32

info@uppsalabiobank.uu.se

Mottagare av Nej-talong

Klinisk patologi
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala

klinisk.patologi@akademiska.se

Hemsida

Värmland

Biobankssamordnare

Hanna Fransson

Tel: 054-19 11 96

biobank@liv.se

Mottagare av Nej-talong

Hanna Fransson
Klinisk Patologi
Centralsjukhuset
651 85 Karlstad

Tel: 054-19 11 96

biobank@liv.se

Hemsida

Västerbotten

Biobankssamordnare

Johanna Åkerlund

Tel: 090-785 85 62

johanna.h.akerlund@vll.se

Mottagare av Nej-talong

Johanna Åkerlund
Biobankscentrum NUS
901 85 Umeå

johanna.h.akerlund@vll.se

Västernorrland

Biobankssamordnare

Anders Henriksson

Tel: 060-18 14 86

anders.henriksson@lvn.se

Mottagare av Nej-talong

Anders Henriksson
Laboratoriemedicin Västernorrland
851 86 Sundsvall

anders.henriksson@lvn.se

Västmanland

Biobankssamordnare

Marie-Louise Engström

Tel: 021-17 43 31, 070 – 240 18 91

marie-louise.engstrom@ltv.se

Mottagare av Nej-talong

Marie-Louise Engström
Landstingshuset
Västmanlands sjukhus
721 89 Västerås

marie-louise.engstrom@ltv.se

Hemsida

Västra Götaland

Biobanksamordnare

Katarina Peltz

Tel: 010-44 128 36, 0761-11 71 57

katarina.peltz@rccvast.se

Mottagare av Nej-talong

Regionalt biobankscentrum
Medicinaregatan 18G
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg

rbcvast@rccvast.se

Hemsida

Örebro

Biobanksamordnare

Mats G Karlsson, Maria Svensson

Tel: 019-602 13 33

mats.g.karlsson@regionorebrolan.se

maria.svensson@regionorebrolan.se

Mottagare av Nej-talong

Biobanksupplysningen
Laboratoriemedicinska länskliniken/patologi
Universitetssjukhuset
701 85 Örebro

biobanksupplysningen@regionorebrolan.se

Hemsida

Östergötland

Biobankssamordnare

Gunilla Bergström

Tel: 010 – 103 44 03

gunilla.bergstrom@regionostergotland.se

Mottagare av Nej-talong

Gunilla Bergström
Regionalt BiobanksCentrum
Universitetssjukhuset
581 85 Linköping

gunilla.bergstrom@regionostergotland.se

Hemsida