Sök
Basic information in english
x
Sök
Basic information in english
Nationella Biobanksrådet

E-biobanker

Blekinge 839

Kontaktperson

Elisabeth Andersson

Tel: 0455-73 41 22

elisabeth.andersson@ltblekinge.se

Adress

Avd för kunskapsstöd
Landstinget Blekinge
371 85 Karlskrona

Dalarna 857

Kontaktperson

Ulrika Pellas

Tel: 023-49 23 83

Ulrika.Pellas@ltdalarna.se

Adress

Patologi och Cytologi Dalarna
Falu Lasarett
791 83 Falun

Gotland 853

Kontaktperson

Gunilla Bryntesson

Tel: 0498-26 84 36

gunilla.bryntesson@gotland.se

Adress

Hälso- och sjukvårdsledningen
Region Gotland
S:t Göransgatan 3
621 84 Visby

Gävleborg 814

Kontaktperson

Carina Hammarfjäll

Tel: 026-15 85 64

biobank@regiongavleborg.se

Adress

Carina Hammarfjäll
Region Gävleborg
Klinisk patologi och cytologi
Gävle Sjukhus
801 87 Gävle

Halland 841

Kontaktperson

Tomas Seidal, Eleonora Bruhn

Tel: 035-13 18 85, 035-14 78 15

tomas.seidal@regionhalland.se

eleonora.bruhn@regionhalland.se

Adress

Tomas Seidal
Klinisk patologi och cytologi Halland
Länssjukhuset Halmstad
Lasarettsvägen
301 85 Halmstad

Jämtland 782

Kontaktperson

Agneta Lindberg

Tel: 063-14 75 98

agneta.lindberg@regionjh.se

Adress

Agneta Lindberg
FOUU staben
Hus 10, plan 5
Östersunds sjukhus
831 83 Östersund

Jönköping 767

Kontaktperson

Jeanette Karlsmo

Tel: 036-32 59 33

jeanette.karlsmo@rjl.se

Adress

Klinisk patologi
Medicinsk diagnostik
Länssjukhuset Ryhov
551 85 Jönköping

Kalmar 768

Kontaktperson

Lena Lundström

Tel: 0480-44 80 19

lena.lundstrom@ltkalmar.se

Adress

Diagnostiskt centrum
Hus 17, plan 2
Länssjukhuset
391 85 Kalmar

Kronoberg 838

Kontaktperson

Marie Jadner

Tel: 0470-58 75 13

marie.jadner@kronoberg.se

Adress

Marie Jadner
Region Kronoberg
Södra järnvägsgatan 1, Hus H Centrallasarettet
351 85 Växjö

Norrbotten 869

Kontaktperson

Anna Djärf

Tel: 0920-28 2000 / 0923 761 46

anna.djarf@norrbotten.se

Adress

Anna Djärf
Biobanken Region Norrbotten
Sunderby sjukhus, Laboratoriemedicin
Avd för patologi och cytologi
971 80 Luleå

Region Skåne 803

Kontaktperson

Marie Sverud

Tel: 046-275 29 88

marie.b.sverud@skane.se

Adress

Regionalt Biobankscentrum
Södra sjukvårdsregionen
Biobank, Labmedicin Skåne
223 81 Lund

Hemsida

Stockholm 772

Kontaktperson

Lena Brynne

Tel: 070-737 58 78

biobankscentrum.lsf@sll.se

Adress

Stockholms medicinska biobank
Regionalt biobankscentrum
Box 22550
104 22 Stockholm

Sörmland 761

Kontaktperson

Catharina Löwenmo

Tel: Tel. 073-073 33 96

Catharina.Lowenmo@dll.se

Adress

Laboratoriemedicin Sörmland
Kullbergska sjukhuset
641 22 Katrineholm

Uppsala 779

Kontaktperson

Anna Beskow, Malin Åsblom

Tel: 018-611 39 32

ebiobank779@uppsalabiobank.uu.se

Adress

Uppsala Biobank
UCR, MTC-huset
Dag Hammarskjölds väg 14 B, 1tr
751 85 UPPSALA

Värmland 794

Kontaktperson

Hanna Fransson

Tel: 054-19 11 96

hanna.fransson@liv.se

Adress

Klinisk Patologi
Centralsjukhuset
651 85 Karlstad

Västerbotten 818

Kontaktperson

Johanna Åkerlund

Tel: 090-785 85 62

Johanna.H.Akerlund@vll.se

Adress

Regionalt biobankscentrum
Norrlands Universitetssjukhus
901 85 Umeå

Västernorrland 826

Kontaktperson

Anders Henriksson

Tel: 060-18 14 86

anders.henriksson@lvn.se

Adress

Laboratoriemedicin
Västernorrland
851 86 Sundsvall

Västmanland 748

Kontaktperson

Marie-Louise Engström

Tel: 021-17 43 31, 072-153 06 82

marie-louise.engstrom@ltv.se

Adress

Landstingshuset
Västmanlands sjukhus
721 89 Västerås

Västra Götaland 773

Kontaktperson

Katarina Peltz

Tel: 0761 11 71 57

katarina.peltz@vgregion.se

rbcvast@vgregion.se

Adress

Regionalt Biobankscentrum
Per Dubbsgatan 14

413 46 Göteborg

Hemsida

Örebro 763

Kontaktperson

Mats G Karlsson, Maria Svensson

Tel: 019-602 13 33

biobanksupplysningen@regionorebrolan.se

maria.svensson@regionorebrolan.se

Adress

Biobanksupplysningen
Maria Svensson
FoU-enheten
Campus-USÖ, X-huset
Örebro Universitetssjukhuset
701 85 Örebro





Östergötland 769

Kontaktperson

Gunilla Bergström

Tel: 010 – 103 44 03

gunilla.bergstrom@regionostergotland.se

Adress

Regionalt biobankscentrum
Sydöstra sjukvårdsregionen
Universitetssjukhuset i Linköping
581 85 Linköping